Blog

Święta rodzina na obrazach religijnych

Bild der Heiligen Familie

Święta rodzina to jeden z najpopularniejszych motywów malarstwa sakralnego, który przedstawia małego Jezusa Chrystusa w otoczeniu jego opiekunów – Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa. Cała trójka stała się symbolem cnoty, wiary oraz nadziei. Obrazy Świętej Rodziny ukazują, czym jest miłość rodzicielska oraz, jak powinna wyglądać miłość małżeńska. Nic więc dziwnego, że tak często goszczą oni na ścianach w polskich domach. 

Święta rodzina – obrazy na płótnie

Obrazy ze świętą rodziną od wieków kojarzą się z cnotami, do których posiadania powinna dążyć każda rodzina. Nic więc dziwnego, że tematyka ta tak chętnie jest podejmowana przez malarzy i artystów. Święta rodzina to wzór do naśladowania – zarówno pod względem duchowym, jak i w życiu codziennym. Przedstawiające ją obrazy są inspiracją dla wielu wiernych. Zawieszone w domu motywują do działania i dostarczają natchnienia do modlitwy. Ich staranne wykonanie oraz wysokiej jakości materiały sprawiają, że stają się również niezwykle stylowym i gustownym dodatkiem do wnętrza.

Obrazy Świętej Rodziny – charakterystyka

Pierwsze w historii obrazy Świętej Rodziny pojawiają się w V w. Wcześniejsze przedstawienia skupiały się głównie na ukazaniu matki Boskiej z Dzieciątkiem, jednak począwszy od V w., zaczęło się to zmieniać. Zdaniem historyków pierwsze dzieło przedstawiające Rodzinę w komplecie powstało w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore. Pochodzące stamtąd freski przedstawiają m.in. scenę ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu, która de facto stała się jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów. Poza tą sceną, obrazy świętej Rodziny bardzo często ukazują także:

  • Narodziny Jezusa Chrystusa;
  • Pokłon Trzech Mędrców;
  • Ofiarowanie Jezusa w świątyni.

Najpopularniejsze obrazy ze Świętą Rodziną

Obrazy Świętej Rodziny stały się niezwykle modne z początkami XVI w. To właśnie wtedy za sprawą malarstwa włoskiego, flamandzkiego i holenderskiego motyw ten wszedł na stałe do sztuki sakralnej. Dzięki temu również upowszechnił się wizerunek św. Józefa, który dotychczas znajdował się w cieniu Madonny z Dzieciątkiem. Od tamtej pory zaczęto dostrzegać jego aktywny udział w wychowywaniu przyszłego Zbawiciela. Do najsłynniejszych obrazów z przedstawieniami Świętej Rodziny należą m.in.:

  • “Boże Narodzenie” (1305 r.) oraz “Ofiarowanie Jezusa w świątyni” (1305 r.) – freski wykonane przez Giotto di Bondone;
  • “Narodzenie” (1597 r.) – autorstwa Federica Barocciego;
  • “Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu” (1597 r.) – autorstwa Carravaggia;
  • “Pokłon pasterzy” (1608 r.)  – autorstwa Petera Paula Rubensa;
  • “Ucieczka do Egiptu” (1627 r.) – autorstwa Rembrandta;
  • “Święta Rodzina (1775-1780 r.) – autorstwa Francisco Goya.

Te i wiele innych obrazów, w tym również współczesnych pojawia się w polskich domach zwłaszcza przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Stanowią one znakomitą dekorację, która natchnie domowników do dzielenia się świąteczną i rodzinną atmosferą.

Możesz być zainteresowany także...