Ikony Świętej Rodziny – Maryja i Józef na ikonach

Aniołek
Obrazy z aniołami. Anioły na obrazach nowoczesnych
1 marca 2021
Ikona z Jezusem Chrystusem
Obrazy z Jezusem. Wizerunek Jezusa na obrazach
3 kwietnia 2021

Ikony Świętej Rodziny – Maryja i Józef na ikonach

Maryja z dzieciątkiem na ikonie

Ikony świętej rodziny, Maryi, Józefa i młodego Zbawiciela to „humanizujące” obrazy postaci biblijnych, przybliżające nam ich sylwetki, oraz pomagające zrozumieć wagę małżeństwa Józefa i Maryi. Czym dokładniej są oraz jakie znaczenie mają dla świata chrześcijaństwa?

Ikona Świętej Rodziny – Prawosławie i Katolicyzm

Ikona Świętej Rodziny jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych wizerunków w prawosławnych i katolickich odłamach chrześcijaństwa. Wszystko wiąże się z faktem, iż ikony ze Świętym Józefem przedstawiają go obejmującego Najświętszą Bogurodzicę, choć pełnił on raczej rolę opiekuna niż męża.

Ikony prawosławne przedstawiające Świętą Rodzinę są tematem wielu niejednoznaczności. Niektórzy uważają Ikony Świętej Rodziny za niekanoniczne, podczas gdy inni uważają te obrazy za wielką część wiary chrześcijańskiej.  Pomimo tego, ikony Matki Boskiej ze Świętym Józefem i małym Jezusem były ochoczo malowane przez twórców prawosławnych i katolickich. Józef obejmujący Matkę Bożą, która pochyla głowę na jego ramieniu w kierunku małego Jezusa to przedstawienie, które jest najbardziej znaną Ikoną Świętej Rodziny.

Bizantyjska Ikona Świętej Rodziny

Ikony Bizantyjskie przedstawiające Świętą Rodzinę uważane są za symbol ochronny domowego paleniska. Prawosławni, jak i katolicy modlą się do obrazu z prośbami o wzmocnienie więzi rodzinnych. Wizerunek Świętej Rodziny pomaga w radzeniu sobie z różnymi rodzinnymi problemami, konfliktami i potrzebami.

Ikona Świętej Rodziny zyskała ogromną popularność wśród wierzących dzięki temu, że Matka Boża, Józef i mały Zbawiciel są przedstawiani nie jako święci, ale jako zwykła, szczęśliwa rodzina. Wszystkie postawy, jakie przybierają święci, wskazują na to, że się kochają.

Ikona Świętej Rodziny – w czym pomaga?

Obraz ten ma na celu zachowanie porządku rodzinnego, domowego ogniska i przypomnienie o nienaruszalności więzów małżeńskich. Pomaga zwalczać rodzinne problemy i kłopoty.

  • Wierzący zwracają się do ikony Świętej Rodziny, aby utrzymać swoje rodziny razem. Chroni przed kłótniami między małżonkami, zachowuje spokój i zrozumienie w rodzinie;
  • Proszą o ochronę małżeństwa przed cudzołóstwem;
  • Modlą się do obrazu za grzeszników i więźniów, aby pomogli im znaleźć dobrą drogę w życiu;
  • Proszą o pomoc w zwykłych ludzkich potrzebach.

Cud dokonany przez ikonę Świętej Rodziny

Ikony religijne zdaniem wielu wierzących chrześcijan mają wielką moc sprawczą. Istnieje legenda, mówiąca o kobiecie, której mąż został oczerniony, oskarżony o zdradę stanu i zesłany na wygnanie. Ponadto syn małżeństwa, który w tym czasie walczył w dalekim kraju, został wzięty do niewoli.

Biedna kobieta dniami i nocami modliła się do ikony Matki Bożej z prośbami o pomoc. A kiedy spała, śniła jej się Maryja Panna, która kazała jej modlić się przed ikoną Świętej Rodziny. Rano kobieta obeszła wszystkie kościoły w poszukiwaniu obrazu, o którym mówiła Matka Boża. W końcu w jednej ze świątyń udało jej się kupić ikonę Świętej Rodziny. Wkrótce wszystkie nieszczęścia, które spadły na głowę kobiety, zniknęły. Syna wypuszczono z niewoli, męża uniewinniono, a majątek zwrócono.

Komentarze są wyłączone.