Obrazy z aniołami. Anioły na obrazach nowoczesnych

Maryja z dzieciątkiem na ikonie
Ikony Świętej Rodziny – Maryja i Józef na ikonach
16 marca 2021

Obrazy z aniołami. Anioły na obrazach nowoczesnych

Aniołek

Anioły to bardzo popularny motyw w sztuce, zwłaszcza sakralnej. Ich przedstawienia pojawiają się w sztuce wielu kultur oraz w innych religiach. W chrześcijaństwie zajmują szczególne miejsce – są bowiem posłannikami samego Boga. Nic więc dziwnego, że obrazy z motywem anioła pojawiają się nie tylko w Kościołach, ale i w domach ludzi na całym świecie. Są na tyle istotne, że pojawiają się także na herbach wielu miasta, np. Mińska i Białej Podlaskiej. W przeszłości natomiast widniały również na flagach powstańców styczniowych.

Obrazy anioła – charakterystyka

W wyobrażeniu wielu osób anioły to delikatne istoty ze skrzydłami na plecach. Wszystko za sprawą najwybitniejszych malarzy takich jak Rafael, Boticceli i Leonardo da Vinci, którzy utrwalili ich piękne oblicze. Na przestrzeni wieków kanony te uległy jednak zmianom. Współczesne przedstawienia aniołów mogą przyjmować znaczenie bardziej symboliczne. Skupiają się one na indywidualnych cechach aniołów, spośród których można wyróżnić:

  • Archaniołów – najbardziej uznani aniołowie, którzy znajdują się najbliżej Boga. W Piśmie Świętym są to: Rafael, Michał (znany m.in. z fresku Michała Anioła „Sądu Ostatecznego”), Gabriel („Zwiastowanie” Leonarda da Vinci) i Uriel;
  • Aniołowie – opiekunowie ludzi i istot żywych;
  • Serafini – posłańcy miłości;
  • Cherubini – strzegą dostępu do drzewa życia;
  • Anioł stróż – anioł opiekuńczy, który sprzyja danej osobie;
  • Anioł miłości – znany m.in. z mitologii greckiej (eros) i rzymskiej (kupidyn, amor);
  • Upadły Anioł.

Obrazy z aniołem – do jakich wnętrz? 

Anioły to także bardzo często spotykany motyw wykorzystywany do dekoracji wnętrz. Spośród wszystkich tych ozdób szczególne miejsce zajmują obrazy z aniołami. Znakomicie sprawdzają się na ścianach w salonach i pokojach dziennych, które urządzono w stylu art deco, glamour oraz vintage. Powieszone na ścianach wprowadza do wnętrza romantyczny, ciepły nastrój. Bardzo często wykorzystywane są również w nowoczesnych sypialniach. Świetnie prezentują się zwłaszcza nad łóżkiem. W subtelny sposób podkreśla elegancję sypialni, a przy okazji wprowadzą w niej błogą i relaksującą atmosferę. Obrazy z aniołami bardzo często wykorzystywane są także do dekoracji pokoju dla dziecka. Poleca się zwłaszcza płótna w pastelowych i delikatnych odcieniach. W wielu domach można je spotkać zawieszone także na ścianach w jadalni. Uśmiechnięte buzie uroczych aniołków wprawiają domowników w dobry nastrój. Ogromną zaletą obrazów z aniołami jest ich rozmaitość. Dzięki temu dopasowanie go do wystroju wnętrza lub koloru ścian nie będzie stanowiło problemu.

Obrazy z aniołami – ponadczasowa elegancja

Najstarsze zachowane przedstawienie aniołów pochodzi z wczesnochrześcijańskich katakumb, które wydatowano na III w. Początkowo wyglądały one bardziej jak ludzie – nie posiadały skrzydeł, które upowszechniły się w sztuce dopiero od V w. Wraz z końcem XII w. zaczęto je przedstawiać w strojach rycerzy i dworzan. Z kolei w okresie baroku ewoluowały do postaci uroczych, pulchnych kupidynów, które skrywały się na niebiańskim chmurkach. Niektóre z nich, zwłaszcza autorstwa Rembrandta były pełne dynamiki i dramatyzmu. Niezwykłym kunsztem wykonania zachwycają także dzieła współczesnych artystów.

Komentarze są wyłączone.