Obrazy ze świętym Hubertem jak i inne obrazy przedstawiające świętych często można znaleźć na ścianach domów i mieszkań. Posiadaczami takich obrazów są osoby reprezentujące cały przekrój pokoleń i zainteresowań. Warto dowiedzieć się czyim jest patronem jest święty Hubert i jak rozpoznać go na obrazach.
Św. Hubert patron myśliwych – legenda i fakty
Święty Hubert jest postacią doskonale znaną w środowisku myśliwych, leśników i wszelkich organizacjach łowieckich. W ogólnej świadomości nadal pozostaje jednak nieznany. Kim był ten święty i dlaczego ściany domów osób zainteresowanych łowiectwem zdobi właśnie święty Hubert na obrazach?
Legenda o świętym Hubercie zawiera w sobie mieszankę faktów historycznych i historii, które zakorzeniły się w świadomości przez wieki opowiadania ich kolejnym pokoleniom. Urodził się we francuskiej Gaskonii w 655 roku. Miał szlachetne pochodzenie, jako potomek rodu Merowingów posiadał prawo do polowań. Zamiłowanie do myślistwa zakorzenił w nim ojciec. Polowania towarzyszyły świętemu Hubertowi od najmłodszych lat.
Życie świętego Huberta odmienił jeden dzień – podczas polowania w Wielki Piątek 695 roku zobaczył w lesie na swojej drodze białego jelenia niebywałych rozmiarów z imponującym porożem. W rozłożystym porożu jelenia Hubert ujrzał gorejący krzyż, a z nieba usłyszał skierowany bezpośrednio do niego głos wzywający do nawrócenia.
Po tym wydarzeniu święty Hubert porzucił dotychczasowe życie i udał się do Maastricht, gdzie rozpoczął studia kanoniczne. Po studiach działał jako misjonarz w Ardenach i Brabancji, a pod koniec życia został biskupem Maastricht. Zmarł w 727 roku.
Cuda Świętego Huberta
Święty Hubert parton myśliwych i leśników jest obecny w wielu domach. Obrazy ze świętym Hubertem przedstawiają zwykle scenę nawrócenia z postacią pięknego, białego jelenia z krzyżem w porożu. Legenda głosi także o cudach świętego, warto je poznać.
Działalność misyjna św. Huberta przyczyniła się do nawrócenia wielu pogan. Znana jest także jego działalność dyplomatyczna i mediacyjna. W niektórych przekazach wskazuje się także, że święty posiadał moc uzdrawiania chorób. Miejsca, gdzie działalność świętego Huberta odcisnęła swój znak zaczęły powstawać miejsca kultu i sanktuaria.
Skąd jednak uznanie go za patrona myśliwych i leśników, skoro porzucił polowania i myślistwo wraz z nawróceniem się na chrześcijaństwo? Sprawiła to interesująca scena nawrócenia – przedstawiająca scenę polowania i postać imponującego jelenia, za sprawą którego święty Hubert się nawrócił.
Święty Hubert na obrazach – kult patrona myśliwych w Polsce
W Polsce kult świętego Huberta rozpoczął się około XV wieku. Jednak to czasy panowania Sasów były epoką rozkwitu kultu świętego. August II i August III Sas byli zapalonymi myśliwymi, a św Hubert parton myśliwych stanął w panteonie najpopularniejszych świętych epoki. To właśnie w tym czasie zaczęto świętować 3 listopada jako Hubertusa, a łowy rozpoczynać od tak zwanej Mszy Hubertowskiej. W lasach, gdzie odbywały się polowania zaczęły powstawać kapliczki poświęcone świętemu Hubertowi.
Obrazy ze świętym Hubertem przedstawiają zazwyczaj scenę objawienia. Jest to często scena polowania, na której poza postacią świętego pojawia się niezwykły jeleń, który objawił się świętemu. W niektórych przypadkach pojawiają się także myśliwi i psy biorące udział w polowaniu. Kopie obrazów mistrzów jak „Widzenie św. Huberta” Jerzego Kossaka jak i autorskie wizje sceny objawienia świętego Huberta są często ozdobą w domach myśliwych, leśników i wielu osób zainteresowanych łowiectwem i jego kulturą.
Foto: Wikipedia – domena publiczna