Blog

Święty Piotr – obrazy religijne ze Świętym Piotrem

Plac Świętego Piotra w Rzymie

Obrazy ze Świętym Piotrem to częsty motyw powtarzający się w malarstwie sakralnym. Obrazy Świętego Piotra nie muszą być ręcznie malowane farbą olejną. Nowoczesne metody druku sprawiają, że można zamówić obraz drukowany na płótnie, a jego podstawą jest drewniana rama. Poniżej znajdą Państwo przegląd najpopularniejszych dzieł sztuki związanych z Św. Piotrem. Ten Święty kościoła katolickiego był jednym z najbardziej zaufanych uczniów Chrystusa. Piotr zginął śmiercią męczeńską, a wcześniej wyparł się 3 krotnie Chrystusa, co Jezus przepowiedział Piotrowi. Pełnił funkcję pierwszego papieża i głowy Kościoła Katolickiego.

Święty Piotr (c. 1610–1612) – Peter Paul Rubens

Święty Piotr był urodzonym w Bethsaida rybakiem, Jezusa napotkał łowiąc ryby wraz ze swoim bratem Andrzejem, z którym wkrótce miał wyruszyć wraz z Chrystusem, oboje w roli apostołów. W każdym z przyszłych dzieł uznawany jest on za pierwszego z dwunastu. Wiele obrazów ze świętym Piotrem podkreśla jego rolę w nowym testamencie.  

Jego imię zostało nadane mu przez Chrystusa, w pierwotnym tłumaczeniu brzmiało ono Petrus (kamień), co zostało zaadaptowane jako Peter, a następnie w Polskim, Piotr. Do imienia tego nawiązuje stwierdzenie Jezusa, w którym informuje Apostoła że na jego barkach jak na kamieniu zbudują kościół, jako wspólnotę. Poza jego naturą jako fundament wiary, w obrazach z Świętym Piotrem często pojawiają się motywy wydarzeń związanych z jego życiem przy Chrystusie.

Święty Piotr tonący w wodzie – Eero Järnefelt

Zgodnie z podaniem z nowego testamentu, tak jak Jezus, Piotr mógł chodzić po wodzie, jednakże kiedy tylko jego wiara w moc Chrystusa zaczęła słabnąć, zaczął zapadać się na dno

Piotr głoszący Ewangelię w katakumbach – Jan Styka

Piotr opisywany jest jako swojego rodzaju Lider Apostołów, obecny przy najważniejszych chwilach, stanowiący oparcie dla innych i tego co głoszą, oraz samemu będącym w centrum uwagi, przemawiając wielokrotnie do ludzi

Listy Świętego Piotra

Piotr napisał za życia dwa listy. W pierwszym liście mówi on o tym że każdy grzesznik dążyć może do zbawienia, a każde cierpienie zostanie nagrodzone. W drugim liście zaświadcza że osąd Boski nadejdzie, ale mówi że nie należy się go bać, bowiem Bóg każdemu da drugą szansę. Ostrzega również przed pojawiającymi się coraz częściej fałszywymi prorokami. Drugi list został napisany krótko przed śmiercią Apostoła.

Jezus powierza Piotrowi klucze do nieba – Peter Paul Rubens, 1614

Ważnym elementem wielu obrazów ze Świętym Piotrem są powiązane z nim symbole. Jeden z najsłynniejszych atrybutów Piotra, klucze do bram niebios, czyniące go ich strażnikiem, zostały mu oficjalnie “podarowane” jeszcze za życia przez Chrystusa. Piotr to co miał ustalić na ziemi, miało stać się regułą tak i w niebie.

Wyzwolenie Świętego Piotra z więzienia przez anioła –  Giovanni Lanfranco, 1620–21

W 12 rozdziale Dziejów Apostolskich, Piotr zostaje wtrącony do więzienia przez Agryppę. W krótkim opisie tekstowym dowiadujemy się jednak że Apostoł został wyzwolony przez Anioła i opuścił Jeruzalem.

Święty Piotr w Łzach – Bartolomé Esteban Murillo

Na Ostatniej Wieczerzy, Jezus zdradza Piotrowi że wraz z trzykrotnym pianiem koguta, ten wyrzeknie się go trzy razy. Przepowiednia sprawdza się, kiedy w momencie ukrzyżowania Chrystusa, Piotr trzykrotnie wypowiada się przeciw byciu jednym z jego uczniów. Kiedy zdaje sobie jednak sprawę że Jezus miał rację przewidując jego zrzeknięcie się go, Apostoł roni gorzkie łzy

Domne quo vadis? (1602) –  Annibale Carracci

Wraz z pożarem w Rzymie, Piotr opuszcza miasto, by uniknąć prześladowań. Trafia jednak na Zmartwychwstałego Jezusa, i zadaje mu pytanie, Dokąd Idziesz mój Panie?Na co Jezus stwierdza, że wraca do Rzymu, by ponownie pozwolić się ukrzyżować. Natchnięty odwagą Piotr zawraca by głosić słowo Boże

Ukrzyżowanie Świętego Piotra (1601) – Caravaggio

Dwa Tygodnie po pożarze Rzymu, za który winą obarczeni zostali intrygą Nerona Chrześcijanie, Piotr zostaje ukrzyżowany. Uważając jednak, że nie jest on godzien ponieść taką samą śmierć jak Chrystus, prosi on by krzyż odwrócono do góry nogami. Piotr ponosi śmierć, zostając Męczennikiem kościoła i ikoną Grzesznika, któremu wybaczono. Został on pochowany krótko potem przez swojego ucznia, w miejscu dzisiejszej Bazyliki Świętego Piotra.

Witraż w kościele pw. św. Piotra, Babraham, Cambridgeshire, Wielka Brytania.

Ostatnie dzieło przedstawia Apostoła wraz z jego atrybutami. Dziurka od kluczy Bramy Niebieskiej, odwrócony krzyż, na którym Piotr został umęczony, okowy, ryba, kotwica, Łódź Piotrowa (czyli Kościół Święty), klucze Królestwa Niebieskiego i kogut piejący w czasie Męki Jezusa Chrystusa.

Dodatkowe informacje o obrazach ze Świętym Piotrem.

Ważnym elementem dopełniającym obraz jest jego rama. O ile w przypadku obrazu drukowanego na płótnie, tu jest tylko rama drewniana, na którą naciągnięte jest płótno. To w przypadku dzieł, zdobiących ściany obiektów sakralnych zwykle mamy do czynienia również z masywną ramą zdobioną. Spotykana jest rama srebrna, rama biała, rama płaska ze złotym paskiem, a nawet rama złota. Jeśli chodzi o materiał zwykle jest to rama drewniana. Ważne, żeby kolorystyka ramy korespondowała z wystrojem wnętrza w jakim się znajdzie. Obrazy ze Świętym Piotrem są często wybieranym motywem na ściany zarówno w budynkach sakralnych jak i domach prywatnych osób, dla których Święty Piotr apostoł jest szczególnie ważną postacią.

Możesz być zainteresowany także...