Co symbolizuje choinka? Historia i znaczenie choinki bożonarodzeniowej

Wnętrze z ikonami
Co to jest ikona? Czy ikonę się pisze czy maluje?
27 października 2022
Choinka Świąteczna
Symbole świąt Bożego Narodzenia – skąd pochodzą i co oznaczają?
22 grudnia 2022

Co symbolizuje choinka? Historia i znaczenie choinki bożonarodzeniowej

Choinka bożonarodzeniowa

Choinka Świąteczna


Choinka to jeden z najważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia, bez którego nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie magicznego czasu, na który czekamy cały rok. Pomimo tego, że dziś jest ona powszechnie spotykana w każdym chrześcijańskim domu, stanowiąc jego główną ozdobę w czasie świąt, niewiele osób zna jej historię oraz symbolikę. Co warto wiedzieć o choince? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Garść historii, czyli skąd wzięła się choinka?

Pierwsze choinki w domach z okazji Świąt Bożego Narodzenia pojawiły się mniej więcej w XVI wieku w Niemczech. Podczas misteriów o Adamie i Ewie, odprawianych w Wigilię, pojawiła się choinka, zdobiona czerwonymi jabłkami. Z czasem drzewko świąteczne gościło nie tylko w świątyniach, ale także w domach. Zwolennikiem stawiania choinek w domach był sam Marcin Luter, który zalecał spędzanie tego wyjątkowego czasu właśnie w domu, w gronie rodzinnym.

Co ciekawe, kościół katolicki przez długi czas nie popierał zwyczaju drzewka świątecznego w domach swoich wiernych, nie chcąc, by wypierał on tradycyjną szopkę. Początkowo choinki pojawiały się na święta w miastach, później zwyczaj ten przyjął się także na wsiach, wypierając takie symbole jak podłaźniczka czy Diduch.

Zwyczaj ubierania w przepiękne bombki i inne ozdoby, przyniesionej do domu świątecznej choinki również wywodzi się z Niemiec. W tym kraju świąteczne drzewka przyozdabiano w swoich domach już w okresie średniowiecza. XIX wiek był momentem przełomowym. To wówczas zwyczaj ubierania choinki rozprzestrzenił się na skalę światową.

Choinka i jej symbolika

Pomimo tego, że dla większości z nas choinka jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia, możemy wyróżnić jej dodatkowe znaczenie. Choinka jest drzewem iglastym (świerk, jodła, sosna), symbolizującym życie i odradzanie się, płodność oraz trwanie. Oświetlone drzewko jest symbolem nadziei oraz światła. Choinka związana jest z kultem przedchrześcijańskim wiecznie zielonego drzewa. Dla chrześcijan choinka ustawiona w domach na czas Świąt Bożego Narodzenia jest przede wszystkim symbolem Chrystusa jako źródła życia. W dzisiejszych czasach rozświetlona choinka jest także światłem dla pogan.

Symbol ozdób wieszanych na choinkach

Oprócz tego, że choinka sama w sobie stanowi bogatą symbolikę, podobnie każda zawieszona na niej ozdoba jest symbolem- każda rzecz na naszym świątecznym drzewku nie znajduję się na nim przypadkowo. Dla przykładu dzwoneczki symbolizują dobre nowiny, orzechy- dobrobyt, jabłka- urodę oraz zdrowie, a światełka są symbolem nadejścia Chrystusa. Co ciekawe, bombki swój okrągły, kulisty kształt czerpią z wyglądu jabłek- okrągłe ozdoby na naszych choinkach symbolizują harmonię.

Nie do końca możemy stwierdzić, skąd wywodzi się zwyczaj prezentów, które możemy odnaleźć pod choinką. Spekuluje się, że jest to nawiązanie do darów, jakie przynieśli Dzieciątku Trzej Królowie, jak również do historii biskupa Miry, powszechnie znanego świętego Mikołaja.

Komentarze są wyłączone.