Czy znasz wszystkie symbole Bożego Narodzenia? Wiesz, co oznacza każdy z nich? Jeżeli chcesz się dowiedzieć lub upewnić – serdecznie zapraszamy do lektury!
Najważniejsze symbole świąt Bożego Narodzenia
Symboli Bożego Narodzenia jest bardzo dużo. Każdy z nich ma swoje znaczenie przypisywane mu od lat. Co ciekawe – niektóre z symboli nie są jednoznaczne i mogą oznaczać kilka rzeczy. Dowiedzmy się więc, skąd pochodzą i co mówią nam najpopularniejsze z symboli świąt Bożego Narodzenia. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o opłatku bożonarodzeniowym, sianku umieszczonym pod obrusem, choince, a także o symbolice 12 potraw wigilijnych i jemioły.
Opłatek bożonarodzeniowy – skąd wzięła się ta tradycja?
Tradycja przełamywania się opłatkiem wiąże się z początkiem chrześcijaństwa, nie ma jednak nic wspólnego z Bożym Narodzeniem. Początkowo chlebem oraz opłatkiem dzielili się członkowie wspólnoty chrześcijańskiej podczas spotkań i mszy świętych, Z czasem zwyczaj ten ewoluował. Symbolika jednak jest niezmienna – to symbol pojednania, przyjaźni i miłości. Ten, kto łamie się opłatkiem – przebacza winy i dzieli się miłością.
Sianko pod obrusem
Natomiast sianko pod obrusem jest symbolem ubóstwa i skromności. Jezus przyszedł przecież na świat w stajence, a siano jest nawiązaniem od jego żłóbka. Symbol ten ma zapewnić domownikom dobrobyt i szczęście. Dawniej sianem, które po wieczerzy zabrano z wigilijnego stołu, karmiono zwierzęta gospodarskie, aby były zdrowe.
12 potraw wigilijnych – czy może ich być mniej?
12 potraw wigilijnych symbolizuje bogactwo i dostatek. Położenie tylu dań na wigilijnym stole ma zapewnić, że przez cały najbliższy rok nie zaznamy głodu i ubóstwa. Liczba potraw nie jest przypadkowa – symbolizuje dwunastu apostołów, którzy wraz z Jezusem zasiedli do ostatniej wieczerzy. Choć nie na każdym stole wigilijnym znajdziemy tyle dań – zdaniem niektórych ich liczba musi być dokładnie taka i nie dopuszczają myśli, by mogła być inna.
Choinka bożonarodzeniowa
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Jest ona symbolem odradzania się i nowego życia. Także ozdoby choinkowe mają ściśle określone znaczenie i swoją symbolikę. Światełka mają odstraszyć złe moce, gwiazda na czubku ma wskazywać światło osobom, które chcą dotrzeć na wigilię. Natomiast łańcuch choinkowy oznacza silne więzi rodzinne.
Jemioła – wieloznaczny symbol
Jemiołę zawieszoną gdzieś pod sufitem kojarzymy przede wszystkim z amerykańskimi filmami świątecznymi. Powieszona nad drzwiami ma odstraszać złe osoby, a przyciągać dobrych ludzi. Podobno pocałowanie się pod tą rośliną daje gwarancję długiego związku, bo jest ona symbolem miłości.
Warto zauważyć, że to roślina wydająca owoce zimną, dlatego też jest symbolem płodności i witalności. Dla niektórych z kolei symbolizuje dostatek i dobrobyt. Niektórzy uważają, że warto ususzyć jemiołę i przechować ją do kolejnego roku – jeśli gałązka nie sczernieje, czeka Cię dobry rok obfitujący w pozytywne wydarzenia.